Dorey Financial Modelling Regatta 2018

Guernsey Yacht Club

Results as of 14:17 on September 24, 2018

Class 6 Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A with no discard
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Chris babbe Memorial Trophy
1st September 2018 10:20
R2
1st September 2018 10:20
Total Nett
1st Class 6 Surprise Suprise RS 200 1573 Henrik Asplund Georgina King 1046 2.0 1.0 3.0 3.0
2nd Class 6 Mostly Harmless RS 500 1090 Stuart Bloese Carol Bloese 963 1.0 4.0 5.0 5.0
3rd Class 6 Love Machine RS 100 10.2 380 Allister Cleal   981 4.0 2.0 6.0 6.0
4th Class 6 100k Out ! RS 100 10.2 962 Adam Knight   981 3.0 3.0 6.0 6.0
5th Class 6   RS 400 426 Tim Parkes   942 5.0 6.0 DNF 11.0 11.0

Class 7 Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A with no discard
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Chris babbe Memorial Trophy
1st September 2018 10:20
R2
1st September 2018 10:20
Total Nett
1st Class 7 Little Russell LASER RADIAL 212662 Clementine Thompson   1142 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Class 7   LASER TBC Andy Bridgman   1098 2.0 2.0 4.0 4.0
3rd Class 7   LASER RADIAL 199438 Johanna Asplund   1142 4.0 3.0 7.0 7.0
4th Class 7 Feva GYC RS FEVA XL 6550 Peter Birch D Waters 1240 3.0 11.0 DNF 14.0 14.0
5th Class 7 Sweet Dreams RS AERO 7 1787-7 Carol Anne Stapley   1068 5.0 11.0 DNF 16.0 16.0
6th Class 7 Ready Salted II RS FEVA XL 6203 Kai Correiase Emma Bloese 1240 6.0 11.0 DNF 17.0 17.0
7th Class 7   LASER RADIAL 209016 Brenda Andersone-Hackley   1142 7.0 11.0 DNF 18.0 18.0
8th Class 7 Sea Dragon RS FEVA XL 6548 Hannah Jones Bella Duquemin 1240 8.0 11.0 DNF 19.0 19.0
9th Class 7 2 1 Go ! RS FEVA XL 6543 Lily Parkes K Correia 1240 9.0 11.0 DNF 20.0 20.0
10th Class 7 Smuggler LASER 4.7 175824 Tabitha Dorey   1207 10.0 11.0 DNF 21.0 21.0

Class 4 Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A with no discard
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Chris babbe Memorial Trophy
1st September 2018 10:20
R2
1st September 2018 10:20
Total Nett
1st Class 4 KONA KONA 3149 Sebastian Lovell   1080 2.0 1.0 3.0 3.0
2nd Class 4 Kona KONA 2845 2845 Kona   1080 3.0 2.0 5.0 5.0
3rd Class 4 Kona Tim KONA 2973 Tim Laine   1080 1.0 5.0 DNF 6.0 6.0
4th Class 4 Kona SImon KONA 2480 Simon Lovell   1080 4.0 3.0 7.0 7.0

Chris babbe Memorial Trophy - Class 6 Fleet - 1st September 2018 at 10:20

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Points
1 Class 6 Mostly Harmless RS 500 1090 Stuart Bloese Carol Bloese 963 1 1.0
2 Class 6 Surprise Suprise RS 200 1573 Henrik Asplund Georgina King 1046 2 2.0
3 Class 6 100k Out ! RS 100 10.2 962 Adam Knight   981 3 3.0
4 Class 6 Love Machine RS 100 10.2 380 Allister Cleal   981 4 4.0
5 Class 6   RS 400 426 Tim Parkes   942 11 5.0

R2 - Class 6 Fleet - 1st September 2018 at 10:20

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 15:05
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 6 Surprise Suprise RS 200 1573 Henrik Asplund Georgina King 1046 16:16:42 1:11:42   1:08:33 1.0
2 Class 6 Love Machine RS 100 10.2 380 Allister Cleal   981 16:14:56 1:09:56   1:11:17 2.0
3 Class 6 100k Out ! RS 100 10.2 962 Adam Knight   981 16:15:25 1:10:25   1:11:47 3.0
4 Class 6 Mostly Harmless RS 500 1090 Stuart Bloese Carol Bloese 963 16:15:12 1:10:12   1:12:54 4.0
5 Class 6   RS 400 426 Tim Parkes   942   DNF     6.0

Chris babbe Memorial Trophy - Class 7 Fleet - 1st September 2018 at 10:20

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Points
1 Class 7 Little Russell LASER RADIAL 212662 Clementine Thompson   1142 5 1.0
2 Class 7   LASER TBC Andy Bridgman   1098 6 2.0
3 Class 7 Feva GYC RS FEVA XL 6550 Peter Birch D Waters 1240 7 3.0
4 Class 7   LASER RADIAL 199438 Johanna Asplund   1142 8 4.0
5 Class 7 Sweet Dreams RS AERO 7 1787-7 Carol Anne Stapley   1068 9 5.0
6 Class 7 Ready Salted II RS FEVA XL 6203 Kai Correiase Emma Bloese 1240 10 6.0
7 Class 7   LASER RADIAL 209016 Brenda Andersone-Hackley   1142 16 7.0
8 Class 7 Sea Dragon RS FEVA XL 6548 Hannah Jones Bella Duquemin 1240 17 8.0
9 Class 7 2 1 Go ! RS FEVA XL 6543 Lily Parkes K Correia 1240 18 9.0
10 Class 7 Smuggler LASER 4.7 175824 Tabitha Dorey   1207 19 10.0

R2 - Class 7 Fleet - 1st September 2018 at 10:20

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 15:15
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 7 Little Russell LASER RADIAL 212662 Clementine Thompson   1142 16:21:26 1:06:26   0:58:10 1.0
2 Class 7   LASER TBC Andy Bridgman   1098 16:19:14 1:04:14   0:58:30 2.0
3 Class 7   LASER RADIAL 199438 Johanna Asplund   1142 16:23:36 1:08:36   1:00:04 3.0
4 Class 7 Feva GYC RS FEVA XL 6550 Peter Birch D Waters 1240   DNF     11.0
4 Class 7 Sweet Dreams RS AERO 7 1787-7 Carol Anne Stapley   1068   DNF     11.0
4 Class 7 Ready Salted II RS FEVA XL 6203 Kai Correiase Emma Bloese 1240   DNF     11.0
4 Class 7   LASER RADIAL 209016 Brenda Andersone-Hackley   1142   DNF     11.0
4 Class 7 Sea Dragon RS FEVA XL 6548 Hannah Jones Bella Duquemin 1240   DNF     11.0
4 Class 7 2 1 Go ! RS FEVA XL 6543 Lily Parkes K Correia 1240   DNF     11.0
4 Class 7 Smuggler LASER 4.7 175824 Tabitha Dorey   1207   DNF     11.0

Chris babbe Memorial Trophy - Class 4 Fleet - 1st September 2018 at 10:20

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Points
1 Class 4 Kona Tim KONA 2973 Tim Laine   1080 12 1.0
2 Class 4 KONA KONA 3149 Sebastian Lovell   1080 13 2.0
3 Class 4 Kona KONA 2845 2845 Kona   1080 14 3.0
4 Class 4 Kona SImon KONA 2480 Simon Lovell   1080 15 4.0

R2 - Class 4 Fleet - 1st September 2018 at 10:20

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 15:10
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 4 KONA KONA 3149 Sebastian Lovell   1080 16:12:24 1:02:24   0:57:47 1.0
2 Class 4 Kona KONA 2845 2845 Kona   1080 16:13:17 1:03:17   0:58:36 2.0
3 Class 4 Kona SImon KONA 2480 Simon Lovell   1080 16:17:02 1:07:02   1:02:04 3.0
4 Class 4 Kona Tim KONA 2973 Tim Laine   1080   DNF     5.0



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com