F Watson Late Summer Series 2018

Guernsey Yacht Club

Results as of 22:06 on August 15, 2018

Class 6 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A with GYC Discard
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating July 17 (1)
   
24 July (2)
   
31 July (3)
   
7th Aug (4)
   
14th Aug (5)
   
Total Nett
1st Class 6 Mostly Harmless RS 500 1090 Stuart Bloese Carol Bloese 963 1.0 (7.0 DNC) 2.0 1.0 2.8 OOD 13.8 6.8
2nd Class 6 Shock 505 8169 Dave Aslett Keith Le Page 922 3.0 3.0 (7.0 DNC) 3.0 1.0 17.0 10.0
3rd Class 6 Surprise Suprise RS 200 1573 Henrik Asplund Georgina King 1046 7.0 DNC 1.0 1.0 (10.0 DNC) 7.0 DNC 26.0 16.0
4th Class 6 The Contractor RS 800 1047 Adam Knight Thompson 799 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 2.0 2.0 25.0 18.0
5th Class 6 Love Machine RS 100 10.2 380 102 Allister Cleal   981 2.0 2.0 7.0 DNC (10.0 DNC) 7.0 DNC 28.0 18.0
6th Class 6   29ER 332 Joe Walters   912 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 5.0 3.0 29.0 22.0
7th Class 6   29ER 1829 Heather Hutchins Joe Coutanche 912 (7.0 DNC) 7.0 DNC 3.0 6.0 7.0 DNC 30.0 23.0
8th Class 6 Mac 5 RS 400 776 Elaine Mahy Dave Le Page 942 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 4.0 7.0 DNC 32.0 25.0

Class 5 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A with GYC Discard
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating July 17 (1)
   
24 July (2)
   
31 July (3)
   
7th Aug (4)
   
14th Aug (5)
   
Total Nett
1st Class 5   Hobie Tiger F18 2062 Simon Watson Simon 680 (5.0 DNC) 2.0 4.0 RET 2.0 1.0 14.0 9.0
2nd Class 5   Hobie Tiger F18 2695 Alistair Bisson Top Crew 680 5.0 DNC 1.0 4.0 RET (6.0 DNC) 5.0 DNC 21.0 15.0
3rd Class 5 Dart Garfunkel DART 18 4134 Gary Coutanche Tina Coutanche 824 5.0 DNC 6.0 DNC (7.0 DNC) 1.0 5.0 DNC 24.0 17.0
4th Class 5   Hobie Tiger F18 2237 Laurie Watson   680 5.0 DNC (6.0 DNC) 1.0 6.0 DNC 5.0 DNC 23.0 17.0
5th Class 5   Hobie Tiger F18 2443 Pete Van de Velde   680 1.0 6.0 DNC (7.0 DNC) 6.0 DNC 5.0 DNC 25.0 18.0

Class 7 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A with GYC Discard
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating July 17 (1)
   
24 July (2)
   
31 July (3)
   
7th Aug (4)
   
14th Aug (5)
   
Total Nett
1st Class 7 Bubbles RS AERO 7 1154-7 Stephen Paine   1068 3.0 1.0 1.0 (6.0 DNC) 2.0 13.0 7.0
2nd Class 7 Lizzie GP14 13765 Stephen Wray Jo Hider 1133 1.0 (9.0 DNC) 2.0 2.0 3.0 17.0 8.0
3rd Class 7 Nothing Yet RS AERO 7 1787-7 Carol Anne Stapley   1068 2.0 2.0 3.0 (6.0 DNC) 6.0 19.0 13.0
4th Class 7   2000 40 Martin Boyde Carrie 1109 7.0 DNC (9.0 DNC) 8.0 DNC 1.0 1.0 26.0 17.0
5th Class 7   2000 21673 Ben Craddock   1109 7.0 DNC 3.0 8.0 DNC 6.0 DNC (11.0 DNC) 35.0 24.0
6th Class 7   LASER 4.7 172844 Dulcie Walters   1207 7.0 DNC (9.0 DNC) 8.0 DNC 6.0 DNC 4.0 34.0 25.0
7th Class 7 2 1 Go! RS FEVA XL 6543 Joe Countache Heather Hutchins 1240 7.0 DNC 4.0 8.0 DNC 6.0 DNC (11.0 DNC) 36.0 25.0
8th Class 7 TOG 2000 22332 Steve Rickards Mandy Rickards 1109 7.0 DNC 9.0 DNC 4.0 6.0 DNC (11.0 DNC) 37.0 26.0
9th Class 7 Ready Salted II RS FEVA XL 6203 Emma Bloese Bella Duquemin 1240 7.0 DNC (9.0 DNC) 8.0 DNC 6.0 DNC 5.0 35.0 26.0
10th Class 7   RS FEVA XL 6548 Hannah Jones Bellla Duquiem 1240 7.0 DNC 5.0 (8.0 DNC) 6.0 DNC 8.0 RET 34.0 26.0

Class 4 Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A with GYC Discard
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating July 17 (1)
   
14th Aug (5)
   
Total Nett
1st Class 4 Kona Jo KONA kona jo Jo Robinson   1000 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Class 4 Kona SImon KONA kona simon Simon Lovell   1000 2.0 2.0 4.0 4.0

July 17 (1) - Class 6 Fleet

WIND F2 SW

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 6 Mostly Harmless RS 500 1090 Stuart Bloese Carol Bloese 963 19:15:00 0:45:00   0:46:44 1.0
2 Class 6 Love Machine RS 100 10.2 380 102 Allister Cleal   981 19:17:55 0:47:55   0:48:51 2.0
3 Class 6 Shock 505 8169 Dave Aslett Keith Le Page 922 19:16:31 0:46:31   0:50:27 3.0

24 July (2) - Class 6 Fleet

WIND F2 SW

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 6 Surprise Suprise RS 200 1573 Henrik Asplund Georgina King 1046 19:41:48 1:06:48   1:03:52 1.0
2 Class 6 Love Machine RS 100 10.2 380 102 Allister Cleal   981 19:39:34 1:04:34   1:05:49 2.0
3 Class 6 Shock 505 8169 Dave Aslett Keith Le Page 922 19:43:00 1:08:00   1:13:45 3.0

31 July (3) - Class 6 Fleet

WIND F2 SW

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 6 Surprise Suprise RS 200 1573 Henrik Asplund Georgina King 1046 19:33:00 0:58:00   0:55:27 1.0
2 Class 6 Mostly Harmless RS 500 1090 Stuart Bloese Carol Bloese 963 19:30:30 0:55:30   0:57:38 2.0
3 Class 6   29ER 1829 Heather Hutchins Joe Coutanche 912 19:52:15 1:17:15   1:24:42 3.0

7th Aug (4) - Class 6 Fleet

WIND F2 SW

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 6 Mostly Harmless RS 500 1090 Stuart Bloese Carol Bloese 963 19.48.34 1:18:34   1:21:35 1.0
2 Class 6 The Contractor RS 800 1047 Adam Knight Thompson 799 19.36.33 1:06:33   1:23:17 2.0
3 Class 6 Shock 505 8169 Dave Aslett Keith Le Page 922 19.49.25 1:19:25   1:26:08 3.0
4 Class 6 Mac 5 RS 400 776 Elaine Mahy Dave Le Page 942 19.56.39 1:26:39   1:31:59 4.0
5 Class 6   29ER 332 Joe Walters   912 20.02.33 1:32:33   1:41:29 5.0
6 Class 6   29ER 1829 Heather Hutchins Joe Coutanche 912 20.10.50 1:40:50   1:50:34 6.0

14th Aug (5) - Class 6 Fleet

WIND F2 SW

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 6 Shock 505 8169 Dave Aslett Keith Le Page 922 19.26.43 0:56:43   1:01:31 1.0
2 Class 6 The Contractor RS 800 1047 Adam Knight Thompson 799 19.22.43 0:52:43   1:05:59 2.0
3 Class 6 Mostly Harmless RS 500 1090 Stuart Bloese Carol Bloese 963   OOD     2.8
4 Class 6   29ER 332 Joe Walters   912 19.43.36 1:13:36   1:20:42 3.0

July 17 (1) - Class 5 Fleet

WIND F2 SW

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 5   Hobie Tiger F18 2443 Pete Van de Velde   680 19:05:30 0:35:30   0:52:12 1.0

24 July (2) - Class 5 Fleet

WIND F2 SW

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 5   Hobie Tiger F18 2695 Alistair Bisson Top Crew 680 19:20:39 0:45:39   1:07:08 1.0
2 Class 5   Hobie Tiger F18 2062 Simon Watson Simon 680 19:31:35 0:56:35   1:23:13 2.0

31 July (3) - Class 5 Fleet

WIND F2 SW

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 5   Hobie Tiger F18 2237 Laurie Watson   680 19:19:27 0:44:27   1:05:22 1.0
2 Class 5   Hobie Tiger F18 2062 Simon Watson Simon 680 19:25:46 RET     4.0
2 Class 5   Hobie Tiger F18 2695 Alistair Bisson Top Crew 680 19:27:51 RET     4.0

7th Aug (4) - Class 5 Fleet

WIND F2 SW

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 5 Dart Garfunkel DART 18 4134 Gary Coutanche Tina Coutanche 824 19.34.28 1:04:28   1:18:14 1.0
2 Class 5   Hobie Tiger F18 2062 Simon Watson Simon 680 19.34.01 1:04:01   1:34:09 2.0

14th Aug (5) - Class 5 Fleet

WIND F2 SW

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 5   Hobie Tiger F18 2062 Simon Watson Simon 680 19.15.35 0:45:35   1:07:02 1.0

July 17 (1) - Class 7 Fleet

WIND F2 SW

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 7 Lizzie GP14 13765 Stephen Wray Jo Hider 1133 19:09:24 0:34:24   0:30:22 1.0
2 Class 7 Nothing Yet RS AERO 7 1787-7 Carol Anne Stapley   1068 19:10:07 0:35:07   0:32:53 2.0
3 Class 7 Bubbles RS AERO 7 1154-7 Stephen Paine   1068 19:10:26 0:35:26   0:33:11 3.0

24 July (2) - Class 7 Fleet

WIND F2 SW

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 7 Bubbles RS AERO 7 1154-7 Stephen Paine   1068 19:27:57 0:47:57   0:44:54 1.0
2 Class 7 Nothing Yet RS AERO 7 1787-7 Carol Anne Stapley   1068 19:29:57 0:49:57   0:46:46 2.0
3 Class 7   2000 21673 Ben Craddock   1109 19:35:55 0:55:55   0:50:25 3.0
4 Class 7 2 1 Go! RS FEVA XL 6543 Joe Countache Heather Hutchins 1240 19:43:37 1:03:37   0:51:18 4.0
5 Class 7   RS FEVA XL 6548 Hannah Jones Bellla Duquiem 1240 19:44:57 1:04:57   0:52:23 5.0

31 July (3) - Class 7 Fleet

WIND F2 SW

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 7 Bubbles RS AERO 7 1154-7 Stephen Paine   1068 19:45:04 1:05:04   1:00:55 1.0
2 Class 7 Lizzie GP14 13765 Stephen Wray Jo Hider 1133 19:51:05 1:11:05   1:02:44 2.0
3 Class 7 Nothing Yet RS AERO 7 1787-7 Carol Anne Stapley   1068 19:49:25 1:09:25   1:05:00 3.0
4 Class 7 TOG 2000 22332 Steve Rickards Mandy Rickards 1109 20:01:58 1:21:58   1:13:55 4.0

7th Aug (4) - Class 7 Fleet

WIND F2 SW

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 7   2000 40 Martin Boyde Carrie 1109 19.41.17 1.06.17   0.59.46 1.0
2 Class 7 Lizzie GP14 13765 Stephen Wray Jo Hider 1133 19.47.04 1:12:04   1:03:36 2.0

14th Aug (5) - Class 7 Fleet

WIND F2 SW

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 7   2000 40 Martin Boyde Carrie 1109 19.20.12 0:45:12   0:40:45 1.0
2 Class 7 Bubbles RS AERO 7 1154-7 Stephen Paine   1068 19.19.37 0:44:37   0:41:47 2.0
3 Class 7 Lizzie GP14 13765 Stephen Wray Jo Hider 1133 19.23.24 0:48:24   0:42:43 3.0
4 Class 7   LASER 4.7 172844 Dulcie Walters   1207 19.28.14 0.53.14   0.44.06 4.0
5 Class 7 Ready Salted II RS FEVA XL 6203 Emma Bloese Bella Duquemin 1240 19.31.06 0:56:06   0:45:15 5.0
6 Class 7 Nothing Yet RS AERO 7 1787-7 Carol Anne Stapley   1068 19.24.09 0:49:09   0:46:01 6.0
7 Class 7   RS FEVA XL 6548 Hannah Jones Bellla Duquiem 1240   RET     8.0

July 17 (1) - Class 4 Fleet

WIND F2 SW

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 4 Kona Jo KONA kona jo Jo Robinson   1000 19:08:50 0:33:50   0:33:50 1.0
2 Class 4 Kona SImon KONA kona simon Simon Lovell   1000 19:09:57 0:34:57   0:34:57 2.0

24 July (2) - Class 4 Fleet

WIND F2 SW

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Points

31 July (3) - Class 4 Fleet

WIND F2 SW

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Points

7th Aug (4) - Class 4 Fleet

WIND F2 SW

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Points

14th Aug (5) - Class 4 Fleet

WIND F2 SW

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 4 Kona Jo KONA kona jo Jo Robinson   1000 19.22.57 0:47:57   0:47:57 1.0
2 Class 4 Kona SImon KONA kona simon Simon Lovell   1000 19.23.48 0:48:48   0:48:48 2.0



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com