Louvre Fiduciary Group Autumn Series 2018

Guernsey Yacht Club

Results as of 13:11 on October 22, 2018

Class 6 Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A with GYC Discard
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Race 3
30 Sept  
Total Nett
1st Class 6 Love Machine RS 100 10.2 380 10.2 Allister Cleal   981 1.0 1.0 1.0
2nd Class 6 Mostly Harmless RS 500 1090 Stuart Bloese Carol Bloese 963 2.0 2.0 2.0
3rd Class 6 Dart Garfunkel DART 18 4134 Gary Coutanche Tina Coutanche 824 3.0 3.0 3.0
4th Class 6 P.T.O. 29ER 1829 Heather Hutchins Joe Coutanche 912 4.0 4.0 4.0
5th Class 6 Surprise Suprise RS 200 1573 Henrik Asplund Georgina King 1046 8.0 DNC 8.0 8.0
5th Class 6 Shock 505 8169 Dave Aslett Keith Le Page 922 8.0 DNC 8.0 8.0
5th Class 6 Mac 5 RS 400 776 Elaine Mahy Dave Le Page 942 8.0 DNC 8.0 8.0

Class 7 Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A with GYC Discard
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Race 3
30 Sept  
Total Nett
1st Class 7   2000 40 Martin Boyde Carrie 1109 1.0 1.0 1.0
2nd Class 7   LASER RADIAL 84854 Emma Warner   1142 2.0 2.0 2.0
3rd Class 7   RS FEVA XL 6548 Hannah Jones Bellla Duquiem 1240 3.0 3.0 3.0
4th Class 7   LASER 4.7 175824 Tabitha Dorey   1207 4.0 4.0 4.0
5th Class 7 TOG 2000 22332 Steve Rickards Mandy Rickards 1109 8.0 DNC 8.0 8.0
5th Class 7   2000 21673 Ben Craddock   1109 8.0 DNC 8.0 8.0
5th Class 7 Bubbles RS AERO 7 1154-7 Stephen Paine   1068 8.0 DNC 8.0 8.0
5th Class 7 Sweet Dreams RS AERO 7 1787-7 Carol Anne Stapley   1068 8.0 DNC 8.0 8.0

Race 3 - Class 6 Fleet - 30 Sept

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10:10
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 6 Love Machine RS 100 10.2 380 10.2 Allister Cleal   981 11:07:38 0:57:38   0:58:45 1.0
2 Class 6 Mostly Harmless RS 500 1090 Stuart Bloese Carol Bloese 963 11:07:23 0:57:23   0:59:35 2.0
3 Class 6 Dart Garfunkel DART 18 4134 Gary Coutanche Tina Coutanche 824 11:07:14 0:57:14   1:09:27 3.0
4 Class 6 P.T.O. 29ER 1829 Heather Hutchins Joe Coutanche 912 11:21:17 1:11:17   1:18:10 4.0

Race 3 - Class 7 Fleet - 30 Sept

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 10:15
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 7   2000 40 Martin Boyde Carrie 1109 10:46:48 0:31:48   0:28:40 1.0
2 Class 7   LASER RADIAL 84854 Emma Warner   1142 10:48:06 0:33:06   0:28:59 2.0
3 Class 7   RS FEVA XL 6548 Hannah Jones Bellla Duquiem 1240 10:52:39 0:37:39   0:30:22 3.0
4 Class 7   LASER 4.7 175824 Tabitha Dorey   1207 10:51:54 0:36:54   0:30:34 4.0



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com