Rossborough Spring Series 2018

Guernsey Yacht Club

Results as of 11:53 on April 29, 2018

Class 6 Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A with GYC Discard
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating R1
   
R2
   
24 4 2018
   
Total Nett
1st Class 6 Dart Garfunkel DART 18 4134 Gary Countache Tina Countache 824 6.0 DNC 1.0 1.0 8.0 8.0
2nd Class 6 Love Machine RS 100 8.4 380 Allister Cleal   1008 2.0 4.0 6.0 DNC 12.0 12.0
3rd Class 6   Hobie Tiger 2443 Pete Van de Velde Nick Vermuelen 680 6.0 DNC 5.0 2.0 13.0 13.0
4th Class 6 Shock 505 8169 Dave Aslett Keith Le Page 922 6.0 DNC 2.0 6.0 DNC 14.0 14.0
5th Class 6 Mac 5 RS 400 776 Dave Le Page Elaine Mahy 942 6.0 DNC 3.0 6.0 DNC 15.0 15.0
6th Class 6 Mostly Harmless RS 500 1090 Stuart Bloese Carol Bloese 963 1.0 10.0 DNC 6.0 DNC 17.0 17.0
7th Class 6   RS 800 1047 Adam Knight   799 6.0 DNC 7.0 RET 6.0 DNC 19.0 19.0

Class 7 Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A with GYC Discard
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating R1
   
R2
   
24 4 2018
   
Total Nett
1st Class 7 2 1 Go! RS FEVA XL 6543 Joe Countache Heather Hutchins 1240 7.0 DNF 3.0 2.0 12.0 12.0
2nd Class 7   RS AERO 9 1154 9 James Read   1019 3.0 2.0 7.0 DNC 12.0 12.0
3rd Class 7 Lizzie GP14 13765 Stephen Wray Jo Hider 1133 10.0 DNC 1.0 3.0 14.0 14.0
4th Class 7 TOG 2000 22332 Steve Rickards Mandy Rickards 1109 1.0 7.0 7.0 DNC 15.0 15.0
5th Class 7 Ready Salted II RS FEVA XL 6203 Lily Parkes Emma Bloese 1240 7.0 DNF 5.0 7.0 DNC 19.0 19.0
6th Class 7 Bubbles RS AERO 7 1154 Stephen Paine   1068 2.0 11.0 DNC 7.0 DNC 20.0 20.0
7th Class 7 Nothing Yet RS AERO 5 1787 Carol-Anne Stapley   1129 7.0 DNF 6.0 7.0 DNC 20.0 20.0
8th Class 7   2000 21673 Ben Craddock   1109 10.0 DNC 4.0 7.0 DNC 21.0 21.0
9th Class 7 Xylo RS AERO 7 1710 James Read   1068 10.0 DNC 11.0 DNC 1.0 22.0 22.0

R1 - Class 6 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:30
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 6 Mostly Harmless RS 500 1090 Stuart Bloese Carol Bloese 963 19:24:45 0:54:45   0:56:51 1.0
2 Class 6 Love Machine RS 100 8.4 380 Allister Cleal   1008 19:30:53 1:00:53   1:00:24 2.0

R2 - Class 6 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:30
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 6 Dart Garfunkel DART 18 4134 Gary Countache Tina Countache 824 19:19:55 0:49:55   1:00:35 1.0
2 Class 6 Shock 505 8169 Dave Aslett Keith Le Page 922 19:26.11 0:56:00   1:00:44 2.0
3 Class 6 Mac 5 RS 400 776 Dave Le Page Elaine Mahy 942 19:27:18 0:57:18   1:00:50 3.0
4 Class 6 Love Machine RS 100 8.4 380 Allister Cleal   1008 19:31:44 1:01:44   1:01:15 4.0
5 Class 6   Hobie Tiger 2443 Pete Van de Velde Nick Vermuelen 680 19:13:39 0:43:39   1:04:11 5.0
6 Class 6   RS 800 1047 Adam Knight   799 19:24:47 RET     7.0

24 4 2018 - Class 6 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:40
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 6 Dart Garfunkel DART 18 4134 Gary Countache Tina Countache 824 19:08:32 0:28:32   0:34:38 1.0
2 Class 6   Hobie Tiger 2443 Pete Van de Velde Nick Vermuelen 680 19:07:42 0:27:42   0:40:44 2.0

R1 - Class 7 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:35
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 7 TOG 2000 22332 Steve Rickards Mandy Rickards 1109 19:30:54 0:55:54   0:50:24 1.0
2 Class 7 Bubbles RS AERO 7 1154 Stephen Paine   1068 19:38:50 1:03:50   0:59:46 2.0
3 Class 7   RS AERO 9 1154 9 James Read   1019 19:38:50 1:03:50   1:02:39 3.0
4 Class 7 2 1 Go! RS FEVA XL 6543 Joe Countache Heather Hutchins 1240   DNF     7.0
4 Class 7 Ready Salted II RS FEVA XL 6203 Lily Parkes Emma Bloese 1240   DNF     7.0
4 Class 7 Nothing Yet RS AERO 5 1787 Carol-Anne Stapley   1129 12:27:02 DNF     7.0

R2 - Class 7 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:35
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 7 Lizzie GP14 13765 Stephen Wray Jo Hider 1133 19:22.38 0:47:00   0:41:29 1.0
2 Class 7   RS AERO 9 1154 9 James Read   1019 19:17:28 0:42:28   0:41:40 2.0
3 Class 7 2 1 Go! RS FEVA XL 6543 Joe Countache Heather Hutchins 1240 19:29:37 0:54:37   0:44:03 3.0
4 Class 7   2000 21673 Ben Craddock   1109 19:25:22 0:50:22   0:45:25 4.0
5 Class 7 Ready Salted II RS FEVA XL 6203 Lily Parkes Emma Bloese 1240 19:32:23 0:57:23   0:46:17 5.0
6 Class 7 Nothing Yet RS AERO 5 1787 Carol-Anne Stapley   1129 19:30:13 0:55:13   0:48:54 6.0
7 Class 7 TOG 2000 22332 Steve Rickards Mandy Rickards 1109 19:30:54 0:55:54   0:50:24 7.0

24 4 2018 - Class 7 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:45
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 7 Xylo RS AERO 7 1710 James Read   1068 19:22:37 0:37:37   0:35:13 1.0
2 Class 7 2 1 Go! RS FEVA XL 6543 Joe Countache Heather Hutchins 1240 19:31:39 0:46:39   0:37:37 2.0
3 Class 7 Lizzie GP14 13765 Stephen Wray Jo Hider 1133 19:28:06 0:43:06   0:38:02 3.0



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com