Rossborough Spring Series 2018

Guernsey Yacht Club

Results as of 17:28 on May 16, 2018

Class 6 Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A with GYC Discard
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating R1
   
R2
   
24 4 2018
   
1st May
   
8th May
   
15th May
   
Total Nett
1st Class 6 Dart Garfunkel DART 18 4134 Gary Countache Tina Countache 824 (6.0 DNC) 1.0 1.0 (5.0) 1.0 1.0 15.0 4.0
2nd Class 6 Mostly Harmless RS 500 1090 Stuart Bloese Carol Bloese 963 1.0 (2.7 OOD) (6.0 DNC) 2.0 2.0 2.5 16.2 7.5
3rd Class 6 Shock 505 8169 Dave Aslett Keith Le Page 922 (6.0 DNC) 2.0 (6.0 DNC) 1.0 4.0 4.0 23.0 11.0
4th Class 6 Love Machine RS 100 8.4 380 Allister Cleal   1008 2.0 4.0 (6.0 DNC) 3.0 3.0 (10.0 dnf) 28.0 12.0
5th Class 6   Hobie Tiger 2443 Pete Van de Velde Nick Vermuelen 680 6.0 DNC 5.0 2.0 4.0 (9.0 DNC) (7.0) 33.0 17.0
6th Class 6   RS 800 1047 Adam Knight   799 6.0 DNC (7.0 RET) 6.0 DNC (10.0 DNC) 5.0 2.5 36.5 19.5
7th Class 6 Mac 5 RS 400 776 Dave Le Page Elaine Mahy 942 6.0 DNC 3.0 6.0 DNC (10.0 DNC) (9.0 DNC) 8.0 42.0 23.0
8th Class 6 Ali Tiger Hobie Tiger 2695 Ali Bisson Grant Hamilton 680 6.0 DNC (10.0 DNC) 6.0 DNC (10.0 DNC) 9.0 DNC 5.0 46.0 26.0
9th Class 6 Surprise Surprise RS 200 1573 Henrik Asplund Georgina Asplund 1046 6.0 DNC (10.0 DNC) 6.0 DNC (10.0 DNC) 9.0 DNC 6.0 47.0 27.0
10th Class 6 Hot Potato Hobie Tiger 2062 Simon Watson   680 6.0 DNC (10.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 9.0 DNC (13.0 DNC) 50.0 27.0

Class 7 Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A with GYC Discard
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating R1
   
R2
   
24 4 2018
   
1st May
   
8th May
   
15th May
   
Total Nett
1st Class 7 TOG 2000 22332 Steve Rickards Mandy Rickards 1109 1.0 (7.0) (7.0 DNC) 1.0 5.0 DNS 2.0 23.0 9.0
2nd Class 7 2 1 Go! RS FEVA XL 6543 Joe Countache Heather Hutchins 1240 (7.0 DNF) 3.0 2.0 3.0 1.0 (5.0) 21.0 9.0
3rd Class 7   RS AERO 9 1154 9 James Read   1019 3.0 2.0 7.0 DNC (9.0 DNC) (8.0 DNC) 1.0 30.0 13.0
4th Class 7 Lizzie GP14 13765 Stephen Wray Jo Hider 1133 (10.0 DNC) 1.0 3.0 (9.0 DNC) 8.0 DNC 3.0 34.0 15.0
5th Class 7 Ready Salted II RS FEVA XL 6203 Lily Parkes Emma Bloese 1240 (7.0 DNF) 5.0 (7.0 DNC) 4.0 2.0 4.0 29.0 15.0
6th Class 7 Bubbles RS AERO 7 1154-7 Stephen Paine   1068 2.0 (11.0 DNC) 7.0 DNC 2.0 8.0 DNC (10.0 DNC) 40.0 19.0
7th Class 7   2000 21673 Ben Craddock   1109 (10.0 DNC) 4.0 7.0 DNC 5.0 8.0 DNC (10.0 DNC) 44.0 24.0
8th Class 7 Nothing Yet RS AERO 5 1787-5 Carol-Anne Stapley   1129 7.0 DNF 6.0 7.0 DNC (9.0 DNC) (8.0 DNC) 6.0 43.0 26.0
9th Class 7 Xylo RS AERO 7 1710 James Read   1068 (10.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 9.0 DNC 8.0 DNC 10.0 DNC 49.0 28.0
10th Class 7   RS FEVA XL 6548 Hannah Jones Bella Duquemin 1240 (10.0 DNC) (11.0 DNC) 7.0 DNC 9.0 DNC 3.0 10.0 DNC 50.0 29.0

R1 - Class 6 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:30
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 6 Mostly Harmless RS 500 1090 Stuart Bloese Carol Bloese 963 19:24:45 0:54:45   0:56:51 1.0
2 Class 6 Love Machine RS 100 8.4 380 Allister Cleal   1008 19:30:53 1:00:53   1:00:24 2.0

R2 - Class 6 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:30
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 6 Dart Garfunkel DART 18 4134 Gary Countache Tina Countache 824 19:19:55 0:49:55   1:00:35 1.0
2 Class 6 Shock 505 8169 Dave Aslett Keith Le Page 922 19:26.11 0:56:00   1:00:44 2.0
3 Class 6 Mostly Harmless RS 500 1090 Stuart Bloese Carol Bloese 963   OOD     2.7
4 Class 6 Mac 5 RS 400 776 Dave Le Page Elaine Mahy 942 19:27:18 0:57:18   1:00:50 3.0
5 Class 6 Love Machine RS 100 8.4 380 Allister Cleal   1008 19:31:44 1:01:44   1:01:15 4.0
6 Class 6   Hobie Tiger 2443 Pete Van de Velde Nick Vermuelen 680 19:13:39 0:43:39   1:04:11 5.0
7 Class 6   RS 800 1047 Adam Knight   799 19:24:47 RET     7.0

24 4 2018 - Class 6 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:40
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 6 Dart Garfunkel DART 18 4134 Gary Countache Tina Countache 824 19:08:32 0:28:32   0:34:38 1.0
2 Class 6   Hobie Tiger 2443 Pete Van de Velde Nick Vermuelen 680 19:07:42 0:27:42   0:40:44 2.0

1st May - Class 6 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:30
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 6 Shock 505 8169 Dave Aslett Keith Le Page 922 19:57:36 1:27:36   1:35:01 1.0
2 Class 6 Mostly Harmless RS 500 1090 Stuart Bloese Carol Bloese 963 20:08:18 1:38:18   1:42:05 2.0
3 Class 6 Love Machine RS 100 8.4 380 Allister Cleal   1008 20:21:07 1:51:07   1:50:14 3.0
4 Class 6   Hobie Tiger 2443 Pete Van de Velde Nick Vermuelen 680 19:48:56 1:18:56   1:56:05 4.0
5 Class 6 Dart Garfunkel DART 18 4134 Gary Countache Tina Countache 824 20:17:37 1:47:37   2:10:36 5.0
6 Class 6 Hot Potato Hobie Tiger 2062 Simon Watson   680 20:02:22 1:32:22   2:15:50 6.0

8th May - Class 6 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:30
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 6 Dart Garfunkel DART 18 4134 Gary Countache Tina Countache 824 19:14:25 0:44:25   0:53:54 1.0
2 Class 6 Mostly Harmless RS 500 1090 Stuart Bloese Carol Bloese 963 19:25:55 0:55:55   0:58:04 2.0
3 Class 6 Love Machine RS 100 8.4 380 Allister Cleal   1008 19:30:36 1:00:36   1:00:07 3.0
4 Class 6 Shock 505 8169 Dave Aslett Keith Le Page 922 19:26:47 0:56:47   1:01:35 4.0
5 Class 6   RS 800 1047 Adam Knight   799 19:21:14 0:51:14   1:04:07 5.0

15th May - Class 6 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 6 Dart Garfunkel DART 18 4134 Gary Countache Tina Countache 824 19.09.45 0:39:45   0:48:14 1.0
2 Class 6 Mostly Harmless RS 500 1090 Stuart Bloese Carol Bloese 963 19.18.29 0:48:29   0:50:21 2.5
2 Class 6   RS 800 1047 Adam Knight   799 19.10.14 0:40:14   0:50:21 2.5
4 Class 6 Shock 505 8169 Dave Aslett Keith Le Page 922 19.17.43 0:47:43   0:51:45 4.0
5 Class 6 Ali Tiger Hobie Tiger 2695 Ali Bisson Grant Hamilton 680 19.06.57 0:36:57   0:54:20 5.0
6 Class 6 Surprise Surprise RS 200 1573 Henrik Asplund Georgina Asplund 1046 19.27.08 0:57:08   0:54:37 6.0
7 Class 6   Hobie Tiger 2443 Pete Van de Velde Nick Vermuelen 680 19.08.30 0:38:30   0:56:37 7.0
8 Class 6 Mac 5 RS 400 776 Dave Le Page Elaine Mahy 942 19.26.51 0:56:51   1:00:21 8.0
9 Class 6 Love Machine RS 100 8.4 380 Allister Cleal   1008   dnf     10.0

R1 - Class 7 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:35
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 7 TOG 2000 22332 Steve Rickards Mandy Rickards 1109 19:30:54 0:55:54   0:50:24 1.0
2 Class 7 Bubbles RS AERO 7 1154-7 Stephen Paine   1068 19:38:50 1:03:50   0:59:46 2.0
3 Class 7   RS AERO 9 1154 9 James Read   1019 19:38:50 1:03:50   1:02:39 3.0
4 Class 7 2 1 Go! RS FEVA XL 6543 Joe Countache Heather Hutchins 1240   DNF     7.0
4 Class 7 Ready Salted II RS FEVA XL 6203 Lily Parkes Emma Bloese 1240   DNF     7.0
4 Class 7 Nothing Yet RS AERO 5 1787-5 Carol-Anne Stapley   1129 12:27:02 DNF     7.0

R2 - Class 7 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:35
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 7 Lizzie GP14 13765 Stephen Wray Jo Hider 1133 19:22.38 0:47:00   0:41:29 1.0
2 Class 7   RS AERO 9 1154 9 James Read   1019 19:17:28 0:42:28   0:41:40 2.0
3 Class 7 2 1 Go! RS FEVA XL 6543 Joe Countache Heather Hutchins 1240 19:29:37 0:54:37   0:44:03 3.0
4 Class 7   2000 21673 Ben Craddock   1109 19:25:22 0:50:22   0:45:25 4.0
5 Class 7 Ready Salted II RS FEVA XL 6203 Lily Parkes Emma Bloese 1240 19:32:23 0:57:23   0:46:17 5.0
6 Class 7 Nothing Yet RS AERO 5 1787-5 Carol-Anne Stapley   1129 19:30:13 0:55:13   0:48:54 6.0
7 Class 7 TOG 2000 22332 Steve Rickards Mandy Rickards 1109 19:30:54 0:55:54   0:50:24 7.0

24 4 2018 - Class 7 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:45
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 7 Xylo RS AERO 7 1710 James Read   1068 19:22:37 0:37:37   0:35:13 1.0
2 Class 7 2 1 Go! RS FEVA XL 6543 Joe Countache Heather Hutchins 1240 19:31:39 0:46:39   0:37:37 2.0
3 Class 7 Lizzie GP14 13765 Stephen Wray Jo Hider 1133 19:28:06 0:43:06   0:38:02 3.0

1st May - Class 7 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:35, Wind dir: N
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 7 TOG 2000 22332 Steve Rickards Mandy Rickards 1109 19:53:00 1:18:00   1:10:20 1.0
2 Class 7 Bubbles RS AERO 7 1154-7 Stephen Paine   1068 19:50:29 1:15:29   1:10:41 2.0
3 Class 7 2 1 Go! RS FEVA XL 6543 Joe Countache Heather Hutchins 1240 20:20:19 1:45:19   1:24:56 3.0
4 Class 7 Ready Salted II RS FEVA XL 6203 Lily Parkes Emma Bloese 1240 20:20:51 1:45:51   1:25:22 4.0
5 Class 7   2000 21673 Ben Craddock   1109 20:24:31 1:49:31   1:38:45 5.0

8th May - Class 7 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:35
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 7 2 1 Go! RS FEVA XL 6543 Joe Countache Heather Hutchins 1240 19:27:13 0:52:13   0:42:07 1.0
2 Class 7 Ready Salted II RS FEVA XL 6203 Lily Parkes Emma Bloese 1240 19:32:20 0:57:20   0:46:14 2.0
3 Class 7   RS FEVA XL 6548 Hannah Jones Bella Duquemin 1240 19:43:54 1:08:54   0:55:34 3.0
4 Class 7 TOG 2000 22332 Steve Rickards Mandy Rickards 1109   DNS     5.0

15th May - Class 7 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 7   RS AERO 9 1154 9 James Read   1019 19.06.27 0:31:27   0:30:52 1.0
2 Class 7 TOG 2000 22332 Steve Rickards Mandy Rickards 1109 19.10.45 0:35:45   0:32:14 2.0
3 Class 7 Lizzie GP14 13765 Stephen Wray Jo Hider 1133 19.13.15 0:38:15   0:33:46 3.0
4 Class 7 Ready Salted II RS FEVA XL 6203 Lily Parkes Emma Bloese 1240 19.17.48 0:42:48   0:34:31 4.0
5 Class 7 2 1 Go! RS FEVA XL 6543 Joe Countache Heather Hutchins 1240 19.18.22 0:43:22   0:34:58 5.0
6 Class 7 Nothing Yet RS AERO 5 1787-5 Carol-Anne Stapley   1129 19.16.25 0:41:25   0:36:41 6.0



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com