Randalls Summer Series

Guernsey Yacht Club

Results as of 21:04 on July 10, 2018

Class 6 Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A with GYC Discard
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating 22 May
   
5 June
   
12 June
   
19 June
   
26 June (5)
   
10 July
   
Total Nett
1st Class 6 Shock 505 8169 Dave Aslett Keith Le Page 922 (2.0) (4.0) 1.0 2.0 2.0 2.0 13.0 7.0
2nd Class 6 Poker Face Hobie Tiger F18 2715 Benn Garnham Jamie Hamilton 680 (12.0 DNC) 1.0 (6.0 DNC) 3.0 1.0 4.0 27.0 9.0
3rd Class 6 Mac 5 RS 400 776 Elaine Mahy Dave Le Page 942 (6.0) (9.0 DNC) 6.0 DNC 1.0 3.0 3.0 28.0 13.0
4th Class 6   Hobie Tiger F18 2443 Pete Van de Velde   680 1.0 (9.0 DNC) 6.0 DNC 5.0 5.0 (7.0) 33.0 17.0
5th Class 6   Hobie Tiger F18 2062 Simon Watson Simon 680 3.0 (9.0 DNC) 6.0 DNC 4.0 6.0 (12.0 DNC) 40.0 19.0
6th Class 6 Mostly Harmless RS 500 1090 Stuart Bloese Carol Bloese 963 4.0 3.0 6.0 DNC (10.0 DNC) 7.0 (12.0 DNC) 42.0 20.0
7th Class 6 Love Machine RS 100 8.4 380 Allister Cleal   1008 5.0 5.0 6.0 DNC (10.0 DNC) 4.0 (12.0 DNC) 42.0 20.0
8th Class 6 Dart Garfunkel DART 18 4134 Gary Countache Tina Countache 824 7.0 2.0 6.0 DNC (10.0 DNC) (13.0 DNC) 6.0 44.0 21.0
9th Class 6   Hobie Tiger F18 2695 Alistair Bisson Top Crew 680 8.0 9.0 DNC 2.0 (10.0 DNC) (13.0 DNC) 5.0 47.0 24.0
10th Class 6 Love Machine RS 100 10.2 380 102 Allister Cleal   981 (12.0 DNC) 9.0 DNC 6.0 DNC 10.0 DNC (13.0 DNC) 1.0 51.0 26.0
11th Class 6   Hobie Tiger F18 2237 Laurie Watson   680 (12.0 DNC) 9.0 DNC 6.0 DNC 6.0 (13.0 DNC) 12.0 DNC 58.0 33.0
12th Class 6   RS 400 426 Tim Parkes Lily Parkes 942 (12.0 DNC) 9.0 DNC 6.0 DNC (10.0 DNC) 10.0 DNS 8.0 55.0 33.0
13th Class 6   29ER 332 Joe Walters   912 (12.0 DNC) 9.0 DNC 6.0 DNC 10.0 DNC 8.0 (12.0 DNC) 57.0 33.0
14th Class 6 Surprise Suprise RS 200 1573 Henrik Asplund Georgina King 1046 (12.0 DNC) 9.0 DNC 6.0 DNC 10.0 DNC (13.0 DNC) 12.0 DNC 62.0 37.0

Class 4 Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A with GYC Discard
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating 22 May
   
19 June
   
26 June (5)
   
10 July
   
Total Nett
1st Class 4 Kona Jo KONA kona jo Jo   1000 1.0 (2.0) 1.0 1.0 5.0 3.0
2nd Class 4 Kona SImon KONA kona simon Simon Lovell   1000 (2.0) 1.0 2.0 2.0 7.0 5.0
3rd Class 4 Kona KONA 3149     1000 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 24.0 18.0

Class 7 Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A with GYC Discard
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating 22 May
   
5 June
   
12 June
   
19 June
   
26 June (5)
   
10 July
   
Total Nett
1st Class 7 Lizzie GP14 13765 Stephen Wray Jo Hider 1133 1.0 (2.0) 1.0 (6.0 DNF) 2.0 1.0 13.0 5.0
2nd Class 7 Mylo Xyloto RS AERO 9 1154-9 James Read   1019 (2.0) 1.0 (4.0) 2.0 1.0 2.0 12.0 6.0
3rd Class 7 Bubbles RS AERO 7 1154-7 Stephen Paine   1068 4.0 (8.0 DNC) 2.0 3.0 (12.0 DNC) 3.0 32.0 12.0
4th Class 7 Nothing Yet RS AERO 7 1787-7 Carol Anne Stapley   1068 3.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 1.0 7.0 4.0 31.0 15.0
5th Class 7   LASER RADIAL 174494 Charlie Bangor-Jones   1142 (11.0 DNC) (8.0 DNC) 3.0 4.0 3.0 5.0 34.0 15.0
6th Class 7 2 1 Go! RS FEVA XL 6543 Joe Countache Heather Hutchins 1240 5.0 3.0 (8.0 DNC) (9.0 DNC) 4.0 6.0 35.0 18.0
7th Class 7   RS FEVA XL 6548 Hannah Jones Bellla Duquiem 1240 6.0 4.0 (8.0 DNC) (9.0 DNC) 6.0 7.0 40.0 23.0
8th Class 7   RS FEVA XL 6550 Arthur Collenette Tilly Collenete 1240 (11.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 9.0 DNC 5.0 (12.0 DNC) 53.0 30.0
9th Class 7 Ready Salted II RS FEVA XL 6203 Lily Parkes Emma Bloese 1240 7.0 8.0 DNC 8.0 DNC 9.0 DNC (12.0 DNC) (12.0 DNC) 56.0 32.0
10th Class 7   RS FEVA XL 3383 Max Countache Barden Morris 1240 (11.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 9.0 DNC (12.0 DNC) 8.0 56.0 33.0
11th Class 7   RS FEVA XL 3583 Max Coutanche Braden Morris 1240 (11.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNF (12.0 DNC) 57.0 34.0
12th Class 7   2000 22232 Steve Rickards Mandy Rickards 1109 11.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 9.0 DNC (12.0 DNC) (12.0 DNC) 60.0 36.0
12th Class 7   2000 21673 Ben Craddock   1109 11.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 9.0 DNC (12.0 DNC) (12.0 DNC) 60.0 36.0

22 May - Class 6 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:35, Wind dir: N
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 6   Hobie Tiger F18 2443 Pete Van de Velde   680 19:17:37 0:42:37   1:02:40 1.0
2 Class 6 Shock 505 8169 Dave Aslett Keith Le Page 922 19:33:27 0:58:27   1:03:24 2.0
3 Class 6   Hobie Tiger F18 2062 Simon Watson Simon 680 19:18:08 0:43:08   1:03:26 3.0
4 Class 6 Mostly Harmless RS 500 1090 Stuart Bloese Carol Bloese 963 19:36:22 1:01:22   1:03:43 4.0
5 Class 6 Love Machine RS 100 8.4 380 Allister Cleal   1008 19:39:34 1:04:34   1:04:03 5.0
6 Class 6 Mac 5 RS 400 776 Elaine Mahy Dave Le Page 942 19:35:59 1:00:59   1:04:44 6.0
7 Class 6 Dart Garfunkel DART 18 4134 Gary Countache Tina Countache 824 19:28:22 0:53:22   1:04:46 7.0
8 Class 6   Hobie Tiger F18 2695 Alistair Bisson Top Crew 680 19:20:26 0:45:26   1:06:49 8.0

5 June - Class 6 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:30, Wind dir: N
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 6 Poker Face Hobie Tiger F18 2715 Benn Garnham Jamie Hamilton 680 19:05:15 0:35:15   0:51:50 1.0
2 Class 6 Dart Garfunkel DART 18 4134 Gary Countache Tina Countache 824 19:17:50 0:47:50   0:58:03 2.0
3 Class 6 Mostly Harmless RS 500 1090 Stuart Bloese Carol Bloese 963 19:30:16 1:00:16   1:02:35 3.0
4 Class 6 Shock 505 8169 Dave Aslett Keith Le Page 922 19:30:13 1:00:13   1:05:19 4.0
5 Class 6 Love Machine RS 100 8.4 380 Allister Cleal   1008 19:38:22 1:08:22   1:07:49 5.0

12 June - Class 6 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:40, Wind dir: N
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 6 Shock 505 8169 Dave Aslett Keith Le Page 922 19:53:03 1:13:03   1:19:14 1.0
2 Class 6   Hobie Tiger F18 2695 Alistair Bisson Top Crew 680 19:42:10 1:02:10   1:31:25 2.0

19 June - Class 6 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:40, Wind dir: N
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 6 Mac 5 RS 400 776 Elaine Mahy Dave Le Page 942 19:22:36 0:42:36   0:45:13 1.0
2 Class 6 Shock 505 8169 Dave Aslett Keith Le Page 922 19:22:49 0:42:49   0:46:26 2.0
3 Class 6 Poker Face Hobie Tiger F18 2715 Benn Garnham Jamie Hamilton 680 19:18:55 0:38:55   0:57:14 3.0
4 Class 6   Hobie Tiger F18 2062 Simon Watson Simon 680 19:19:05 0:39:05   0:57:29 4.0
5 Class 6   Hobie Tiger F18 2443 Pete Van de Velde   680 19:19:30 0:39:30   0:58:05 5.0
6 Class 6   Hobie Tiger F18 2237 Laurie Watson   680 19:19:44 0:39:44   0:58:26 6.0

26 June (5) - Class 6 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:30, Wind dir: N
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 6 Poker Face Hobie Tiger F18 2715 Benn Garnham Jamie Hamilton 680 19:15:24 0:45:24   1:06:46 1.0
2 Class 6 Shock 505 8169 Dave Aslett Keith Le Page 922 19:39:08 1:09:08   1:14:59 2.0
3 Class 6 Mac 5 RS 400 776 Elaine Mahy Dave Le Page 942 19:45:56 1:15:56   1:20:37 3.0
4 Class 6 Love Machine RS 100 8.4 380 Allister Cleal   1008 19:51:48 1:21:48   1:21:09 4.0
5 Class 6   Hobie Tiger F18 2443 Pete Van de Velde   680 19:25:54 0:55:54   1:22:12 5.0
6 Class 6   Hobie Tiger F18 2062 Simon Watson Simon 680 19:27:38 0:57:38   1:24:45 6.0
7 Class 6 Mostly Harmless RS 500 1090 Stuart Bloese Carol Bloese 963 19:52:09 1:22:09   1:25:18 7.0
8 Class 6   29ER 332 Joe Walters   912 20:19:00 1:49:00   1:59:31 8.0
9 Class 6   RS 400 426 Tim Parkes Lily Parkes 942   DNS     10.0

10 July - Class 6 Fleet

Wind 8-12 kts ENE

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:30, Wind dir: N
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 6 Love Machine RS 100 10.2 380 102 Allister Cleal   981 19:35:29 1:05:29   1:06:45 1.0
2 Class 6 Shock 505 8169 Dave Aslett Keith Le Page 922 19:32:04 1:02:04   1:07:19 2.0
3 Class 6 Mac 5 RS 400 776 Elaine Mahy Dave Le Page 942 19:35:52 1:05:52   1:09:55 3.0
4 Class 6 Poker Face Hobie Tiger F18 2715 Benn Garnham Jamie Hamilton 680 19:18:59 0:48:59   1:12:02 4.0
5 Class 6   Hobie Tiger F18 2695 Alistair Bisson Top Crew 680 19:22:04 0:52:04   1:16:34 5.0
6 Class 6 Dart Garfunkel DART 18 4134 Gary Countache Tina Countache 824 19:34:09 1:04:09   1:17:51 6.0
7 Class 6   Hobie Tiger F18 2443 Pete Van de Velde   680 19:25:24 0:55:24   1:21:28 7.0
8 Class 6   RS 400 426 Tim Parkes Lily Parkes 942 19:49:50 1:19:50   1:24:45 8.0

22 May - Class 4 Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 18:35, Wind dir: N
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 4 Kona Jo KONA kona jo Jo   1000 19:36:54 1:01:54   1:01:54 1.0
2 Class 4 Kona SImon KONA kona simon Simon Lovell   1000 19:37:42 1:02:42   1:02:42 2.0

5 June - Class 4 Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 18:35, Wind dir: N
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Points

12 June - Class 4 Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 18:45, Wind dir: N
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Points

19 June - Class 4 Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 18:45, Wind dir: N
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 4 Kona SImon KONA kona simon Simon Lovell   1000 19:29:57 0:49:57   0:49:57 1.0
2 Class 4 Kona Jo KONA kona jo Jo   1000 19:37:05 0:57:05   0:57:05 2.0

26 June (5) - Class 4 Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 18:35, Wind dir: N
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 4 Kona Jo KONA kona jo Jo   1000 19:38:34 1:03:34   1:03:34 1.0
2 Class 4 Kona SImon KONA kona simon Simon Lovell   1000 19:41:26 1:06:26   1:06:26 2.0

10 July - Class 4 Fleet

Wind 8-12 kts ENE

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 18:35, Wind dir: N
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 4 Kona Jo KONA kona jo Jo   1000 19:40:49 1:05:49   1:05:49 1.0
2 Class 4 Kona SImon KONA kona simon Simon Lovell   1000 19:42:25 1:07:25   1:07:25 2.0

22 May - Class 7 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:40, Wind dir: N
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 7 Lizzie GP14 13765 Stephen Wray Jo Hider 1133 19:40:10 1:00:10   0:53:06 1.0
2 Class 7 Mylo Xyloto RS AERO 9 1154-9 James Read   1019 19:34:58 0:54:58   0:53:57 2.0
3 Class 7 Nothing Yet RS AERO 7 1787-7 Carol Anne Stapley   1068 19:39:50 0:59:50   0:56:01 3.0
4 Class 7 Bubbles RS AERO 7 1154-7 Stephen Paine   1068 19:40:23 1:00:23   0:56:32 4.0
5 Class 7 2 1 Go! RS FEVA XL 6543 Joe Countache Heather Hutchins 1240 19:53:54 1:13:54   0:59:36 5.0
6 Class 7   RS FEVA XL 6548 Hannah Jones Bellla Duquiem 1240 19:54:03 1:14:03   0:59:43 6.0
7 Class 7 Ready Salted II RS FEVA XL 6203 Lily Parkes Emma Bloese 1240 19:55:56 1:15:56   1:01:14 7.0

5 June - Class 7 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:45, Wind dir: N
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 7 Mylo Xyloto RS AERO 9 1154-9 James Read   1019 19:21:26 0:36:26   0:35:45 1.0
2 Class 7 Lizzie GP14 13765 Stephen Wray Jo Hider 1133 19:31:56 0:46:56   0:41:25 2.0
3 Class 7 2 1 Go! RS FEVA XL 6543 Joe Countache Heather Hutchins 1240 19:36:49 0:51:49   0:41:47 3.0
4 Class 7   RS FEVA XL 6548 Hannah Jones Bellla Duquiem 1240 19:42:04 0:57:04   0:46:01 4.0

12 June - Class 7 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:45, Wind dir: N
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 7 Lizzie GP14 13765 Stephen Wray Jo Hider 1133 19:30:47 0:45:47   0:40:25 1.0
2 Class 7 Bubbles RS AERO 7 1154-7 Stephen Paine   1068 19:29:20 0:44:20   0:41:31 2.0
3 Class 7   LASER RADIAL 174494 Charlie Bangor-Jones   1142 19:32:54 0:47:54   0:41:57 3.0
4 Class 7 Mylo Xyloto RS AERO 9 1154-9 James Read   1019 19:27:56 0:42:56   0:42:08 4.0

19 June - Class 7 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:45, Wind dir: N
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 7 Nothing Yet RS AERO 7 1787-7 Carol Anne Stapley   1068 19:31:50 0:46:50   0:43:51 1.0
2 Class 7 Mylo Xyloto RS AERO 9 1154-9 James Read   1019 19:34:10 0:49:10   0:48:15 2.0
3 Class 7 Bubbles RS AERO 7 1154-7 Stephen Paine   1068 19:40:11 0:55:11   0:51:40 3.0
4 Class 7   LASER RADIAL 174494 Charlie Bangor-Jones   1142 20:02:02 1:17:02   1:07:27 4.0
5 Class 7 Lizzie GP14 13765 Stephen Wray Jo Hider 1133   DNF     6.0

26 June (5) - Class 7 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:35, Wind dir: N
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 7 Mylo Xyloto RS AERO 9 1154-9 James Read   1019 19:25:48 0:50:48   0:49:51 1.0
2 Class 7 Lizzie GP14 13765 Stephen Wray Jo Hider 1133 19:35:04 1:00:04   0:53:01 2.0
3 Class 7   LASER RADIAL 174494 Charlie Bangor-Jones   1142 19:36:25 1:01:25   0:53:47 3.0
4 Class 7 2 1 Go! RS FEVA XL 6543 Joe Countache Heather Hutchins 1240 19:48:08 1:13:08   0:58:59 4.0
5 Class 7   RS FEVA XL 6550 Arthur Collenette Tilly Collenete 1240 19:48:53 1:13:53   0:59:35 5.0
6 Class 7   RS FEVA XL 6548 Hannah Jones Bellla Duquiem 1240 19:51:12 1:16:12   1:01:27 6.0
7 Class 7 Nothing Yet RS AERO 7 1787-7 Carol Anne Stapley   1068 19:41:25 1:06:25   1:02:11 7.0
8 Class 7   RS FEVA XL 3583 Max Coutanche Braden Morris 1240   DNF     9.0

10 July - Class 7 Fleet

Wind 8-12 kts ENE

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:35, Wind dir: N
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 7 Lizzie GP14 13765 Stephen Wray Jo Hider 1133 19:47:12 1:12:12   1:03:43 1.0
2 Class 7 Mylo Xyloto RS AERO 9 1154-9 James Read   1019 19:40:24 1:05:24   1:04:11 2.0
3 Class 7 Bubbles RS AERO 7 1154-7 Stephen Paine   1068 19:45:02 1:10:02   1:05:34 3.0
4 Class 7 Nothing Yet RS AERO 7 1787-7 Carol Anne Stapley   1068 19:48:45 1:13:45   1:09:03 4.0
5 Class 7   LASER RADIAL 174494 Charlie Bangor-Jones   1142 19:55:01 1:20:01   1:10:04 5.0
6 Class 7 2 1 Go! RS FEVA XL 6543 Joe Countache Heather Hutchins 1240 20:01:59 1:26:59   1:10:09 6.0
7 Class 7   RS FEVA XL 6548 Hannah Jones Bellla Duquiem 1240 20:15:10 1:40:10   1:20:47 7.0
8 Class 7   RS FEVA XL 3383 Max Countache Barden Morris 1240 20:28:37 1:53:37   1:31:38 8.0



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com